Turks ve Caicos Adalarına Ait Domaini Türk Domaini Diye Yutturmak


Turks ve Caicos adaları (Türk ve Kayık adaları) isminden dolayı sürekli dikkatimi çeken  Karayipler’de, Kuzey Atlas Okyanusunda yer alan ve iki takım adadan oluşan adalar grubuna verilen isimdir. Ayrıntılı bilgi için Wikipedia sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Adaların toplam nüfusu Wikipedia verilerine göre 32.000 civarında. Ülkemizle tek ortak noktası sadece isminde Türk ibaresinin geçmesinden başka bir şey olmayan bu ada takımının bir domain uzantısı var.

Domain uzantısı .tc, bu domain uzantısı ülkemizde .com, .net, .org, ve com.tr uzantılı domainler haricinde satışı yapılan bir domain uzantısı. .tc Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltılmışı gibi bir anlam veriyor. Bundan dolayı satışı azda olsa yapılan bir alan adı. .tc domain uzantısı ile ilgili yurtdışında satış yapan domain şirketlerini incelediğinizde Turks ve Caicos adalarının bayrağını ve bu domainin o ada takımına ait olduğunu çok rahatlıkla görebiliyoruz. Linkleri aşağıdan inceleyebilirsiniz;

1- http://www.101domain.com/tc.htm

2- http://www.instra.com/en/domain-names/turks-and-caicos-islands/tc-domain-registration/tc?gclid=CKKE8dW_rbMCFYta3god1S8AFQ

3- http://www.onlydomains.com/country/domain/Turks-and-Caicos-Islands/.tc?gclid=CPDCzNu_rbMCFUON3god5FgAzw

Bu domain uzantısı çok önceden beri Türkiye’de register edilirken bugün birçok haber sitesinde ve gazetede reklamları çıkmaya başladı. Aşağıda bir gazeteye vermiş oldukları reklamı görebilirsiniz;

Peki bunun neresi yanlış ;

1- .tc domain uzantısını Türkiye’ye getiren şirketin sloganı dk iha şu şekilde;  ”.TC alan adı artık Türkiye’de” .tc uzantılı domain zaten uzun süredir tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de isim benzerliğinden dolayı satışı yapılan bir alan adıydı.

2- Büyük ihtimal sadece Türkiye’den girişlerde karşımıza çıkan www.tc internet sitesinde bu domaini Türkiye’ye Türk domaini diye kakalamak için kurulan ilk cümle şu şekilde;

ISO-Norm 3166′ya göre Türkiye’nin kısaltması TR olsa da Türkiye’nin Türkçe kısaltması T.C.’dir. ISODolayısıyla .TC, Türkiye’yi sembolize eden bir alan adı olarak kullanılmaktadır.

Öncelikle ISO’dan bahsetmek istiyorum. ISO tüm dünyada standartları oluşturan kuruluşun adıdır. ISO Norm 3166 ise ülke kodları için uluslararası standartlar getirmektedir.  Şirketin web sitesinde belirttiği gibi Wikipedia’da geçmişe dönelik belirtilen kısaltma Türkiye’yi bağlamaz ve Türkiye’nin kısaltılmışı gibi sunulamaz. ISO’yı es geçip Wikipedia’yı referans alamazsınız. ISO Norm 3166′da belirtilen ülke uzantılarını görmek için buradan ISO web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

3-  .tc uzantılı domaininin web sitesinde neden .tc uzantısı sorusuna cevap verilirken 1927 yılında kullanılan bir telgraftan bahsediliyor. Telgraf ile ilgili belgeyi aşağıda görebilirsiniz. Bu domain uzantısını Türkiye’de satmak için şirketin 1927′lere gitmesine gerçekten gerek varmıydı bilmiyorum ama bu belgeyi çok komik bulduğumu söyleyebilirim.

4- Vecihi Hürkuş’a ait bir uçağın resmini koymak bu domaini Türkiye’ye ait bir domain yapmıyor.  Yine bir pazarlama hatası ile karşı karşıyayız. Oysa ki bu domaini Türk domaini diye yutturmak yerine bu domain uzantısı ile internet kullanıcılarının neler yapabileceklerini anlatan bir döküman hazırlasalar daha mantıklı bir giriş yapmış olurlardı.

 Daha önce .tk uzantılı domainler için aynı strateji ile Türkiye’ye giriş yapan şirket hüsrana uğramıştı. .tc uzantılı domaini Türk domaini diye sunan bu şirketin hamleleri birebir aynı ve yine hüsrana uğrayacaklar. .tk uantılı domainler yurtdışında ücretsiz satılırken Türkiye’den giren internet kullanıcıları için ayrı bir sayfa oluşturdular ve bu sayfada ücretli olarak Türk domaini diye satış yaptılar. Oysa ki dünyaya bu domain ücretsiz satıyorlardı. Gazete ilanında ön kayıt saçmalığından bahsediliyor. Bu domain zaten hali hazırda register ediliyor. Türkiye’de ki internet kullanıcılarını aptal yerine koymak niye ?

Yazar: İbrahim AKCAVLI

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir