Türkiye’nin ‘Lovemark’ları Hangisi ?

Türkiye'nin 'Lovemark'ları Gerçekten Nokia, TTNet, Turkcell, İstikbal ve Casper mı?

Mediacat ve IPSOS KMG araştırma şirketinin birlikte yürüttüğü “Türkiye’nin en sevilen markaları” araştırmasının sonuçları açıklandı. Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkanlardan pek de farklı değil. Yine televizyonlarda en çok reklamını gördüğümüz ama şikayet etmekten bıkmadığımız şirketler, ülkemizde en sevilen marka olarak algılanıyor ya da bizlere öyle gösteriliyor.

22 kategoride yapılan araştırmada, 12 farklı ilden 15-55 yaş arası 1156 katılımcıya “…… kategorisinde en sevdiğiniz/aşık olduğunuz marka hangisidir?” sorusu sorulmuş ve alınan cevaplar, Türkiye’nin sözde aşık olduğu markalarını ortaya çıkarmış. Kategorilerini yazmadan sadece araştırma sonuçlarından birinci çıkan markaları sıralarsak Nokia, Turkcell, Casper, TTNet, Arçelik, Coca Cola, Burger King, Posta Gazetesi, Türkiye İş Bankası, İstikbal, LC Waikiki’nin Türkiye’nin en sevilen markaları olduğunu görüyoruz.

Her şeyden önce lovemark tanımını biraz açmak gerekiyor. İnsanlar en çok sevdikleri markaya neye göre karar verir? Markanın ürünlerine mi bakar, reklam stratejisini mi beğenir ya da mensup olduğu görünmez sınıflara göre mi değerlendirir? Lovemark, bu terimin sahibi Kevin Roberts’a göre markanın bir tüketicinin gözünde hem sevgi hem saygı kazanabilmesidir. Aynı zamanda bu terim, markaların tüketicileriyle bağ kurması anlamına da gelir. Her şeyden önce kaliteyi ve prestiji de barındırmalıdır. Adı üstünde lovemark. Yani önünüze sunulan üç seçenekten birini diğerlerinden biraz daha iyi olduğu için seçtiğinizde onu lovemark yapmış sayılamazsınız. Veyahut üzerinizdeki giysiniz onun en sevdiğiniz marka olduğu anlamına gelmez.

Örneğin iflasın eşiğinden dönen Nokia, özellikle akıllı telefon pazarında oldukça geride kaldı. Bugünlerde Türk tüketicisinin elinde Nokia telefonları görmek oldukça zor. Zira tüketim, akıllı telefonların tercih edilmesi yönünde ilerliyor ve Nokia’nın belki de hayatını kurtaran Lumia Serisi Türkiye pazarında neredeyse yok. Yani ülkemizde akıllı telefon kullanan her iki insandan neredeyse birinin elinde iPhone varken, Nokia’nın nasıl en sevilen marka seçildiğini anlamak güç.

Diğer yandan anket sonuçlarında Turkcell, TTNet, Arçelik gibi şirketler hakkında forumlar, sosyal medya ve şikayet sitelerinde bu markalar hakkında küfür kıyamet bir durum içindeyken bile en sevilen marka seçilebildiklerini görüyoruz. Bu markalara baktığımızda ortak noktaları hepsinin de bütün mecra ve kanallardan kullanıcıya bitmeyen bir döngüyle ulaşıyor olmaları. Nitekim ülkemizde, aralarında Coca Cola, Burger King’in de bulunduğu bu markaların reklamlarını görmeden bir gün geçirmek mümkün değil. Bu nedenle katılımcıların karşısına dikilen anket görevlisi alelacele size hangi markaya aşık olduğunuzu sorduğunda ilk aklınıza gelen markalar haliyle bunlar oluyor.

Çıkan sonuçlar yüzdeye vurulduğunda şöyle bir sıralama oluşmuş:

  1. Nokia, Turkcell 56%
  2. THY, TTNET/Türk Telekom 55%
  3. Coca-Cola 43%
  4. Arçelik 41%
  5. İstikbal 33%
Türkiye’nin en çok sevilen markalarını kapsayan tüm listeyi ise aşağıda görebilirsiniz. Sizce de Türkiye’nin en sevilen markaları bunlar mı? Dilerseniz sosyalmedya.co okurları olarak siz de bizim anket katılımcılarımız olun ve Türkiye’de yer alan markaları göz önünde bulundurarak herhangi bir zaman sınırı olmadan kendi lovemarklarınızı seçin. Bakalım sonuçlar Mediacat ve IPSOS KMG araştırma şirketinin yaptığı araştırmadan daha farklı olacak mı?
sosyalmedya.co

Yazar: İbrahim AKCAVLI

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir