Turkcell Superonline IPv6’ya Geçti

Turkcell Superonline, sitesini kalıcı olarak IPv6ya taşıdı. Yapılan açıklamada Temmuz ayı ile birlikte kurumsal müşteriler de IPv6’ya taşınacaklar.

Geçtiğimiz yıl Dünya IPv6 Test Sürüşü Günü’ne aktif olarak katılan Turkcell Superonline, bu yıl gerçekleştirilen Dünya IPv6 Başlangıç Günü’ne de web operatörleri kategorisinde katılarak, www.superonline.net web sitesini kalıcı olarak IPv6 altyapısına geçirdi. Bu yıl 6 Haziran Çarşamba günü (06.06.2012) düzenlenen etkinlikte, önde gelen web operatörleri, üretici firmaları ve Internet hizmet sağlayıcıları IPv6 teknolojisini kalıcı olarak etkin hale getirdiler.
Temmuz 2012 itibariyle hizmetlerini IPv6 uyumlu hale getirecek olan Turkcell Superonline, böylece Turkcell’in yanı sıra diğer kurumsal müşterilerine sunduğu hizmetleri de kısa bir süre içerisinde IPv6 uyumlu hale getirecek.
Dünya IPv6 Başlangıç Günü’nde bir araya gelerek IPv6 teknolojisini kalıcı olarak etkin hale getiren şirketler arasında Turkcell Speronline’nın yanı sıra dünyanın önde gelen web sayfası operatörleri Google, Facebook, Youtube, Yahoo!, Microsoft Bing, AOL, AKAMAI, Limelight ve network operatörleri Comcast, Hurricane, Verizon Wireless, Time Warner Cable, AT&T ile Cisco, D-Link, NEC ve ZyXEL gibi üretici firmalar yer aldı.
IPv6’ya neden geçiliyor?
İnternet kullanımının her geçen gün artması ve gelişen teknolojilerin yeni kullanım alanları yaratması sonucu, çevrimiçi haberleşme için kullanılan “İnternet Protokolü Versiyon 4” (IPv4) adreslerindeki doluluk oranı en üst seviyeye ulaşmış durumda. Bu nedenle daha geniş adres imkanı sağlayacak olan IPv6’ya geçiş artık bir zorunluluk haline gelmeye başladı. Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerinde IP adreslerinin tahsisinden sorumlu tek yetkili otorite olan RIPE Şebeke Koordinasyon Merkezi’nin (RIPE NCC) IPv4 adres havuzunun 2012 yılında tükeneceği öngörülüyor. Buna ek olarak yapılan araştırmalar, 2020 yılında internete bağlananların sayısının IPv4 teknolojisinin desteklediği toplam adres sayısının 12 katı olacağını gösteriyor.
Dünya ile uyumlu olarak IPv6’ya (Internet Protokolü Versiyon 6) geçişte önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) önderliğinde sürecin tamamlanması planlanıyor. 8 Aralık 2010 tarihli “Kamu Kurum ve Kuruluşları için IPv6’e Geçiş Planı” genelgesine göre Türkiye’deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının en geç 31 Ağustos 2013 tarihine kadar internet üzerinden verdikleri kamuya açık tüm hizmetleri IPv6’i destekler hale getirmeleri gerekiyor.

 

www.shiftdelete.net

Yazar: İbrahim AKCAVLI

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir