Rim Beklenenden Çok Daha Hızlı Batıyor

BlackBerry telefonlarının üreticisi Research In Motion’ın (RIM) Ocak ayında göreve atadığı CEO’su Thorsten Heins, şirketin değer kaybetmeye devam eden hisselerinin gölgesinde kalan bir diğer hayal kırıklığına dönüşmüş durumda.

Akıllı telefon piyasasında bir türlü eski günlerine dönmeyi başaramayan RIM’de, yine CEO çıkmazı yaşanıyor. RIM hisseleri, bu hafta içinde son bir yılın en düşük değerine indi.

Heins, göreve geldiği günden bu yana defalarca yaptığı bir uyarısında, RIM’in yaşı ilerleyen BlackBerry portföyüyle, 2012’in sonlarına doğru piyasaya sürülmesi beklenen yeni nesil akıllı telefonları arasında farkı kapamanın kolay olmadığını belirtti. Thorsten, yeni modellerin piyasada etkili olacağını ümit ettikleri günleri bekleye dursun, RIM’in yarın sona erecek olan mali dönemindeki faaliyet zararı, en iyimser analistleri bile şaşkınlık içinde bıraktı.

Financial Times’a konuşan RBC Capital yatırım bankası analisti Mark Sue, “RIM’in 2012’in ilk çeyreğindeki finansal tablosu, şirketin sanılandan çok daha hızlı eridiğini gösterdi” diyerek yatırımcıların neden şirketten uzaklaştıklarını açıkça ifade etti. Japon Nomura Group analizlerine göre, RIM 2014 mali yılının sonuna kadar faaliyet zararı vermeye devam edecek. Araştırma şirketi Bernstein Research raporunda geçen ifade ise şu: “RIM, şu an 2009’da öngördüğümüz çizgide ilerliyor. Yavaş büyüme hızı, bir anda gelen müşterilerin toplu göçüne neden oldu ve bu devam ediyor.” 

SATIŞLAR ÇOK HIZLI YAVAŞLADI

BlackBerry satışları, özellikle dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon piyasası olan ABD’de hızla eridi. Artan yatırımcı endişeleri, RIM’in sabit 78 milyonluk sadık kullanıcı tabanını da eritmeye başlayabilir. Bu durum, RIM’in her mali çeyrekte ağ operatörlerinden aldığı 1.1 milyar dolarlık gelirin de düşmesine neden olabilir.

Heins’in RIM bünyesinde yeniden yapılandırma çalışmaları ve işten çıkarmalar, şirketin en çok gelir elde ettiği Kuzey Amerika piyasasındaki kayıplarını bir nebze azaltacak gibi görünse de, uzun dönem zararın önüne geçemeyecek. Bilançosuna 2.3-2.5 milyar dolar net gelir gören RIM, likidite sıkıntısı nedeniyle iflas eden bir zamanların etkin Kanadalı teknoloji şirketi Nortel Networks’ün kaderini paylaşmaktan uzak. Ancak bazı analistler, şirketin Aralık 2012 civarında 500 milyon dolar likidite darlığı yaşayacağını öne sürüyor.

Heins, analistlerin birbirinden beter raporları üzerine harekete geçerek, RIM’in atacağı finansal adımlarda danışmanlık yapmaları için JP Morgan ve RBC Capital ile anlaştı.

“RIM SATILIK DEĞİL”

Bazı yatırımcılar, RIM’in satılarak içinde bulunduğu durumdan kurtulması gerektiğine inanıyor. Ancak Heins ve yönetim kurulu, RIM’in satılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Tersine, Heins’in RIM’e içerik sağlayacak veya şirkete ait fikri haklara lisans ödemek isteyecek ortaklar aradığı düünülüyor.

FT’ye konuşan konuya yakın kaynaklar, “Heins’ın danışmanlar tutması şrketin satılmayacağına işaret ediyor. Ancak üç yıl sonra bugün konuştuklarımızı konuşuyor olabiliriz” dedi. Diğer kaynaklar ise RIM’in potansiyel alıcıları olduğunu ve şirketin hizmet gelirleri ve kullanıcı tabanıyla ilgilendiklerini ifade etti. Ancak olası bir satışın, şirketin şu an 10 dolar civarında olan hisse fiyatını altı doların altına çekmesi bekleniyor.

Satım alımda öne çıkan bir olasılık da özel sermaye şirketleri. RIM’in, Microsoft’a satılmadan önce Ebay’den özel sermaye şirketleri tarafından satın alınan Skype’a benzer bir işleme konu olabileceği söylentileri dolanıyor.

BANKALAR DEVREYE GİREBİLİR

BlackBerry’e nefes aldırabilecek bir diğer hamle, bankaların desteği olabilir. RIM’in ortak teşebbüs kurması veya BlackBerry Messenger hizmeti ile BlackBerry 10 işletim sistemine lisans alınması konusunda bankaların vereceği destek, şirketi için büyük önem taşıyabilir. Yine de, analistler bu olasılıkların da yeterli seviyede olmadığını görüşünde.

RIM’in kısa bir süre önce tanıttığı BlackBerry 10 başarılı olsa bile, akıllı telefon piyasasının yüzde 5’inden fazlasını ele geçiremeyeceği düşünülüyor. FT’ye konuşan bir analist, bu noktada Nokia’nın CEO’su Stephen Elop’un bir sözünü hatırlattı: “Cihazların savaş alanından, ekosistem savaşına girdik.” Kısaca, RIM başarılı bir telefon üretse de, işletim sistemi ve içerikleri yeterli olmadan asla bir Google veya Apple olamayacak.

Yazar: İbrahim AKCAVLI

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir