Mobil altyapı ihalesininde en düşük teklif Turkcell’den

Mobil altyapı ihalesininde en düşük teklif Turkcell'denMobil kapsama alanında olmayan yerleşim yerlerine mobil iletişim altyapısının kurulmasına ilişkin ihalede, en düşük teklifi KDV hariç 312 milyon 773 bin lira ile Turkcell verdi. Türkiye’nin GSM’de yüzde 100 kapsama alınma ulaşması amacıyla düzenlenen ihale, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı toplantı salonunda yapıldı. Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı İlhami Türkay’ın komisyon başkanlığı yaptığı ihaleye Avea ve Turkcell operatörleri teklif verdi. Türkay, ihale öncesinde yaptığı açıklamada, ihale konusu alanın bin 799 yerleşim yerini ve 300 bin nüfusu kapsadığını ve ihalenin yaklaşık maliyetinin de 473 milyon 280 bin 614 lira olarak hesaplandığını söyledi.

İhalede, Avea KDV hariç 516 milyon 73 bin 464 lira, Turkcell ise KDV hariç 312 milyon 773 bin lira teklif verdi. İhale Komisyon Başkanı Türkay, komisyonun dosyaları detaylı inceledikten sonra kararını vereceğini ve Haberleşme Genel Müdürü Atilla Çelik’in onayından sonra ihalenin sonuçlanacağını bildirdi. Türkay, yüklenicilerin işe en kısa zamanda başlayabilmeleri için ihalenin en kısa sürede sonuçlandırılacağını da vurguladı.

Altyapı çalışmaları 3 yılda tamamlanacak

Altyapı bedeli, Evrensel Hizmet Fonu’ndan karşılanacak olan ihaleyi kazanan cep telefonu (GSM) operatörü, kuracağı altyapının diğer GSM operatörleri ve aboneleri tarafından kullanılmasına izin verecek. İhaleyi kazanan şirket, söz konusu yerleşim yerinin kapsama alanına girmesi için altyapı kuracak. Her bölgeye tek bir altyapı kurulacak.

Operatörler bölgeyle sınırlı olmak üzere birbirlerinin altyapısını kullanmak suretiyle hizmet verecek. Sözleşme gereği altyapı çalışmaları 3 yıl içinde tamamlanacak. 3 yılın tamamlanmasının ardından işletme süreci de hizmet alımı şeklinde gerçekleşecek.

Kurulum masrafları Evrensel Hizmet Fonu’ndan ödenecek. İşletim maliyeti de her yıl ne kadar masraf varsa ödenecek. İşletim maliyetinde operatörün, verdiği hizmetten dolayı bir geliri de olacak. İşletim masrafı ödenirken, net maliyet hesabı yapılacak. Yani işletmenin geliri giderinden az olursa fark Evrensel Hizmet Fonu’ndan ödenecek. Burada nüfus düşük olduğu için maliyet yüksek, gelir düşük olacak. Bir süre sonra bu bölgelerde yaşayan insanların başlattığı trafikten ziyade, dışarıdan gelen trafik daha çok olacak.

Kaynak: AA

Yazar: İbrahim AKCAVLI

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir