Google, en yetenekli takımların 5 ortak özelliğini açıkladı

Google, eğlenceli çalışma ortamları, 60 bin çalışanı ve 500 milyar dolarlık piyasa değeri ile dev bir küresel şirket. Bu konumunu koruyabilmek için her zaman en iyilerle çalışmak zorunda ve en iyileri elinde tutabilmek için en iyi ekipleri yaratmak zorunda.

Google’ın insan kaynakları yöneticileri 2 yıllık bir çalışma sonucu 180 takım ile yaklaşık 200 görüşme gerçekleştirerek iyi takımların özelliklerini ortaya çıkarmaya çalışmışlar. Bu çalışmanın sonucunda ise takımların dinamiklerinin, bireysel yeteneklerden daha fazla öne çıktığını görmüşler. Bu araştırmanın sonucunda da en çok öne çıkan 5 özelliği paylaştılar:

1- Psikolojik Güvenlik:

Her bir ekip üyesi, risk alma konusunda kendini daha güvende hissettiği zaman ve karşısındaki diğer ekip arkadaşları tarafından kötü etkilenmeyeceğini gördüğü zaman başarı oranının arttığı görülüyor. Julia Rozovsky, bu konunun araştırmaları içerisinde buldukları en önemli 5 başlıktan biri olduğunu söylüyor.

2- Güvenilebilirlik:

Google çalışanları, bir şeyleri zamanında bitirme konusunda kendine oldukça güveniyor ve takım üyeleri de birbirine güveniyorlar. Mükemmelliyetçi bir noktada buluşuyorlar.

3- Yapı ve Netlik:

Her bir takım üyesinin oldukça net görevi, planı ve hedefleri var. Google’ın ik yöneticisi Laszlo Bock, yapının stabil olması ve her şeyin net olması takımların başarısını artıyor diyor.

4- Kişisel olarak gerekli olduklarını hissetmek: 

Her bir çalışan, yaptıkları işin genel olarak ne kadar önemli olduğunu biliyor. Ekip içerisinde bulundukları rol, görevleri ve hedefleri işin tamamı için anlam ifade ettiği için herkes değerli hissediyor. Böylece takım için önemli olduklarını hissediyorlar.

5- Amaç:

Her ekip üyesi kendine yaptığı işin ne kadar anlamlı olduğunu soruyor. Cevap olarak “evet, bir şeyleri değiştiriyoruz” cevabını aldıkları zaman o iş çok daha yüksek ihtimalle başarıya ulaşıyor. Yaptıkları iş önemlidir ve dünyayı değiştiriyor.

http://sosyalmedya.co/google-en-yetenekli-takimlarin-5-ortak-ozelligini-acikladi/

Yazar: İbrahim AKCAVLI

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir