El Yapımı Ürün Satan Türk E-ticaret Siteleri

Dünyada Etsy’nin önderliğinde faaliyet gösteren el işi ürünlerin satıldığı e-ticaret siteleri, birkaç yıldır ülkemizde de oldukça ilgi görüyor. 19 milyondan fazla üyeye sahip olan ve her ay 690 bin kişinin üye olduğu Etsy, el yapımı ürün pazarının ne denli büyük bir potansiyel taşıdığını gözler önüne seriyor aslında. Öyle ki Etsy, bünyesinde yer alan 800 binin üzerindeki aktif mağaza ile 150 ülkede 15 milyondan fazla ürünün satışta olduğu dev bir platform.

Kendi emeğiyle yaptığı ürünleri bir platformda satmak isteyen bazı Türk internet kullanıcıları, ya ülkemizde yer alan ve sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen el işi sitelerinde bu ürünleri satma yoluna gidiyorlar, ya da globalde oldukça popüler olan EtsyDawanda.com ve Folksy gibi sitelerde aktif durumdalar. Biz de bu doğrultuda ülkemizdeki el yapımı ürün satan e-ticaret sitelerini bir araya getirdik. Unuttuklarımız varsa, mesaj yoluyla bize ulaşıldığı takdirde listeyi güncelleyeceğimizi belirtelim.

Pasaj.com

El yapımı ürün satan e-ticaret sitelerinin Türkiye’deki en bilinenlerinden biri de Pasaj.comdesek yanlış olmaz herhalde. 2009 yılında online dünyaya merhaba diyen Pasaj.com’un en önemli özelliği tıpkı Etsy’de olduğu gibi farklı kullanıcıların kendi el yapımı ürünleri satmasına olanak vermesi. Kendilerini, el sanatı meraklılarının yollarının kesiştiği bir platform olarak tanımlayan Pasaj.com’da dükkan sahibi olmak isteyen kullanıcılar, bu işi oldukça hızlı ve kolay olarak gerçekleştirebiliyorlar.“kullanıcıadı.pasaj.com” adresine sahip olan üyeler, geniş ürün yelpazelerini ilgili hedef kitleye kolayca ulaştırabiliyorlar.

Aksesuar, cam-porselen, giyim, mobilya ve oyuncak gibi 29 farklı kategoride el yapımı ürünler sunan girişimde ayrıca, “Hediye seti” özelliği ile hem kendi ürünlerinizin hem de beğendiğiniz diğer pasajların ürünlerini öne çıkarma şansına sahipsiniz. Bu setlere verilen puanlar neticesinde hediye setinizin ana sayfada ve tanıtım e-postalarında yer alma ihtimali de bulunuyor. “Nokta” tarafından hizmete alınan Pasaj.com’da Facebook ile bağlanabilme özelliği sayesinde, kullanıcılara daha ilgili öneriler sunulabiliyor. O haftanın en aktif dükkanını “Haftanın Pasajı” başlığıyla ana sayfaya taşıyan sitede ayrıca, çok sık güncellenmeyen ancak keyifli içeriklerin yer aldığı bir de blog mevcut.

Workz.com.tr

Gökhan Akdeniz ve Gülhis Güzer adlı tasarım sevdalısı iki girişimci tarafından hayata geçirilen Workz.com.tr var şimdi de sırada. 2012′nin son günlerinde açılan sitede, çoğunluğu kurucular tarafından üretilen özel tasarım ve hediyelik ürünlerin satışının gerçekleştirildiğini belirtelim. Ayrıca, başka diğer tasarımcıların ürünleri de bu online alışveriş sitesinde satışta. Sitede; el yapımı posterler, illüstrasyonlar ve plastik sanatların da yer aldığı farklı kategorilerde ürünlere ulaşmak mümkün. Girişim,el yapımı ürün dikeyine odaklanmış durumda ve bu doğrultuda, ilerleyen dönemlerde de  ürün kategorilerini genişletmek gibi bir planları bulunuyor.

Şu an için sitede stokları tükenen ürünler, ileri bir tarih için sipariş edilebiliyor. Girişimin, kullanıcılara sunduğu bir diğer avantaj ise  hafta içi saat 16:30, Cumartesi de 12:00′a kadar verilen siparişlerde aynı gün içinde kargo hizmeti sunuluyor. Ayrıca, herhangi bir nedenden ötürü ürün beğenilmezse, başka bir ürünle değiştirme ya da tamamen parayı iade etme gibi seçeneklerin de bulunduğunu belirtelim.“Artz”, “Materyal” ve “Hediye” olarak ayırdıkları kategorilerde, ürünleri bu seçeneklere göre filtreleyerek aramak mümkün. Renkli ve göze hoş gelen bir tasarıma sahip olan Workz’de ayrıca, “life style” konuların paylaşıldığı bir de blog sayfası bulunuyor.

Emeksensin.com

Yine oldukça sade ve şık görünümlü bir el yapımı ürün sitesi var: Emeksensin.comMücevher, Mobilya, Oyuncak, Dantel gibi 27 farklı kategoride ürün satışı gerçekleştiren girişimde kullanıcılar kendi tasarımlarını ücretsiz olarak sergileme şansına sahipler. Tabi ki ücretsiz olanın sadece üyelik ve ürün listeleme olduğunu belirtmekte yarar var. Bunun haricinde Emeksensin.com, satışlardan birçok “marketplace” iş yapan e-ticaret sitesinde olduğu gibi yüzde 10′luk bir komisyon rakamı talep ediyor. Ayrıca sitede yapılan satışların anlık olarak cep telefonu mesajıyla kullanıcıya bildirildiğini de belirtelim.

Emeksensin’de ilgimizi çeken başka bir özellik ise “rengarenk” adında bir sistemle, renge göre ürün araması yapabiliyor olmanız. Yani, ekranın sağındaki renk skalasından turuncuyu seçerseniz, o renkteki tüm ürünler listeleniyor. Üyeler tarafından düzenlenen farklı “seçkiler”in yer aldığı bir diğer kategoride ise, üyelerin beğendiği ürünlere tek bir kategori altında ulaşmak mümkün. Kredi kartı, PayPal ve EFT ile ürün satın alma imkanı da sunan site ayrıca talep eden üyelere düzenli olarak, güncel ürün ve kampanyaları duyurduğu bir e-bülten de gönderiyor.

Sahibinden.com

280 kişinin çalıştığı Sahibinden.com’un sayfa gösterimi açısından Facebook ve Google’dan sonra 2.7 milyar aylık gösterim rakamıyla Türkiye’deki üçüncü büyük internet sitesi olduğunu göz önünde bulundurursak, aslında el yapımı ürün satışı gerçekleştiren e-ticaret siteleri arasında açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, doğrudan el yapımına odaklanmayan ve farklı kategorilerde ürünlerin satıldığı bir “pazar yeri” modelindeki Sahibinden.com’da pek çok el işi ürün satan kullanıcı mevcut.

Kabaca yaptığımız bir arama sonucunda; 1.174 adet el işi “Dantel” ürünü, 636 adet “Dikiş & Nakış”, 1.235 tane “Örgü”, 641 adet “Geleneksel Türk Sanatları” ürünü ve 893 adet ise el yapımı “Ahşap” ürün bulunmakta. “El İşi & Sanat” kategorisinde sergilenen bu ürünler, kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görüyor. Özellikle ev hanımlarının uğraşlarını değerlendirebileceği bir kategori olarak öne çıkan “El İşi & Sanat” bölümünde kullanıcılar, yaptıkları işleri sergileyip, aynı zamanda ek gelir elde etme şansına sahipler. Elbette ki, kendi sanat eserlerini paylaşan sanatçıları da unutmadan, el işi ve sanata dair ihtiyaç olan tüm malzemelerin yine bu kategoride mevcut olduğunu da belirtelim.

Etsy’de yer alan popüler Türk kullanıcılar (Bonus)

Akılınıza gelebilecek her türlü el yapımı ve nostaljik ürünün sergilendiği Etsy’de; fotoğrafçılık, mücevher, oyuncak ve tekstil gibi onlarca farklı kategoride ürüne ulaşmanız mümkün. Bu platformda kullanıcılar; kendi tasarladıkları ürünleri satabiliyor, ya da sitenin üzerinde kendi mağazalarını açmak suretiyle satışlarını gerçekleştirebiliyorlar. Bu mecrada başarılı online dükkanlara sahip bazı Türk kullanıcılar da bulunuyor. İşte Etsy’de satış yapan ve ilginizi çekebilecek bazı Türk kullanıcılar:

Sema Jewelry
El yapımı mücevherat satışı gerçekleştiren “SemaJewelry”, 36 ürünü ile İstanbul’dan satış gerçekleştiriyor.

Sevinch Jewelry
Bünyesindeki 147 adet takı, aksesuar ve mücevherat kategorisindeki ürünlerle satış gerçekleştiren kullanıcının bulunduğu şehir ise Denizli.

Sevims Design
Osmanlı ve “Vintage” esintilere sahip takılar tasarlayan “SevimsDesign” adlı kullanıcı, satıştaki 178 adet ürünüyle dikkat çekiyor.

Beyhan Akman Design
Etsy’deki popüler İstanbullu kullanıcılardan bir diğeri olan “BeyhanAkmanDesign”, 183 adet el yapımı ve özel tasarımlı takı ve mücevheratla hizmet veriyor.

Demet Gunuc
“DmtGun3″ adıyla Etsy’de satış yapan kullanıcı, el yapımı takı ve akseuar satışı gerçekleştiren bir diğer Türk kullanıcı ve bünyesinde 136 adet ürün bulunuyor.

http://eticaretmag.com/el-yapimi-urun-satan-turk-e-ticaret-siteleri/

Yazar: İbrahim AKCAVLI

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir