Dünyanın en ucuz bilgisayarı 1 milyon sattı

35 dolar satış fiyatına sahip mini bilgisayar 1 milyon satış rakamına ulaştı.Bilgisayar denilince hepimizin aklına büyük ve pahalı teknolojik cihazlar gelirdi. Son yıllarda ise kullanım kolaylığı ve tasarım alanında oldukça gelişen sektör hem ucuz hem de çok küçük cihazları bizlere sunmaya başladı.

Dünyanın neredeyse en ucuz bilgisayarı olarak nitelendirilen Raspberry Pi 35 dolarlık fiyatıyla 1 milyonun üzerinden satış gerçekleştirdi.

Raspberry Pi, 700 MHz hızında ARM işlemciye ve 256 MB RAM’e sahip olan bir mini bilgisayar. Hard diski bulunmayan Linux tabanlı bilgisayar bir ana karttan oluşuyor ve gereken bağlantıları yaptığınız anda bilgisayar deneyimini yaşamaya başlayabiliyorsunuz.

Kredi kartı büyüklüğündeki Raspberry Pi, satılmaya başlandığı dönemde büyük ilgi görmüş ve üretici firmalar siparişlere yetişememişti. 14/Premier Farnell isimli Birleşik Krallık merkezli firmanın halen talepleri tam anlamıyla karşılayabildiğini söylemek zor. Şu zamana kadar 500 bin Raspberry Pi üreten firma, günde 4000 üretim kapasitesi ile çalışıyor.

Rasperry Pi, bir çok alan için ekonomik bilgisayar seçeneği sunan bir cihaz. 35 dolarlık fiyatı ile artık nostalji olmuş donanım özelliklerine sahip bir bilgisayar sahibi olmak isteyenlerin yanı sıra, öğrenciler, programcılar ve eğitim kurumları cihaza ilgi gösteriyor. Cihazın hem ekonomik oluşu hem de boyutu çok farklı alanlardan talep görmesini sağlıyor.

Kaynak techcekirdek

Yazar: İbrahim AKCAVLI

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir