BTK 3G Reklamlarına Dur Dedi.

Son aylarda artış gösteren GSM operatörlerinin ‘3G’de en hızlı benim’ reklamlarına, sektörü düzenleyen kurum olan BTK’dan durdurma kararı geldi. İşte BTK’nın konuyla ilgili açıklaması.
Bilişim ve iletişim sektörünü düzenleyen kurum Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ya da kısa adıyla BTK geçtiğimiz günlerde yayınladığı kararla 3G reklamlarını yasakladı. Yapılan açıklamada bu alanda bir düzenleme olmadığı için kıyaslama yapmanın doğru olmayacağı belirtildi.

Bu alanda düzenleme yapılana kadar ‘ben daha hızlıyım’ tarzında reklamların yayınlanmasının engellenmesine karar veren kurum, tüketicilerin yanıltılabileceğinin de altını çizdi.
İşte BTK’dan yapılan resmi açıklama:
5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 4, 6, 12, 48 ve 49’uncu maddeleri, Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 12’nci maddesi ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde; Tüketicilerin yanıltıcı olabilecek şekilde bilgilendirilmesinin engellenmesini teminen, 3N işletmecileri tarafından, 25.04.2012 tarih ve 2012/DK-12/180 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen kriterleri sağlamak şartıyla 3N kapsama oranlarına ilişkin reklam yapılabilmesi, veri indirme hızı dâhil olmak üzere hizmet kalitesine ilişkin kıyaslama içeren reklamların ise 3N hizmet kalitesi düzenlemeleri yayımlanıncaya kadar yapılmaması hususuna karar verilmiştir.
Açıklamanın tam metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
En son Turkcell, PCNet dergisi ile işbirliği çerçevesinde Türkiye’deki en hızlı 3G altyapısına sahip olduğunu iddia eden bir reklam kampanyası duyurmuştu.

 

www.shiftdelete.net

Yazar: İbrahim AKCAVLI

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir