Artık “Yaşlı”lar da Sepete Ekliyor!

Yaşlı Kesim İnternetten AlışverişBanka kartları ve kredi kartları online alışveriş için kullanılmaya başladığından beri neredeyse sadece gençlerin ve orta yaş gurubunun sıklıkla kullandığı bir araç olarak görülüyordu. Bugün baktığımızdaysa online pazara “yaşlı” olarak tanımlanan 50 yaş üstü insanların da kredi kartlarıyla dahil olduğunu görüyoruz. Bu anlamda kredi kartının internetteki cazibesine “yaşlı”ların da karşı koyamadığını söylemek pek de yanlış bir düşünce değil.
Amerikalı AARP (American Association of Retired Persons) araştırma şirketinin Kamu Çalışmaları Departmanı tarafından Kanada’da yapılan son araştırmaya göre yaşlı kullanıcıların da ihtiyaçlarını karşılamak üzere lüks tüketimden otomobile kadar her şeyi kredi kartı ve banka kartıyla online olarak sipariş verdikleri görünüyor. Aynı araştırmaya göre yaşlı kullanıcıların (En az 50 yaş üstü) üçte birinin kredi kartı kullanımı, kira ve market harcamalarını, kamusal veya mortgage ödemelerini kapsıyor. Araştırmada aslında Kanadalı şirketlere de tavsiyeler gizli. Yaşlıların da online alışverişte kendilerine yer bulmaya başlaması online hizmet ve ürün sağlayan şirketler için yeni ve hiç de azımsanmayacak müşteri potansiyeli demek oluyor.  Araştırmada yaşlı kullanıcıların neredeyse yarısının kredi kartını ilaç satın almada, diş tedavilerinde ve diğer sağlık harcamalarında kullandığını gösteriyor. Bu da aslında şirketlerin bu yeni kullanıcılara ne yönde hizmetler sunmaları gerektiğini gösteren küçük bir ipucu.

Tüm kullanıcılar kredi kartlarını öncelikli ihtiyaçları doğrultusunda kullandıkları gibi yaşlı kullanıcılar da kredi kartlarını öncelikli olarak sağlık harcamalarında kullanıyorlar. Online alışveriş sektöründeki şirketlerin, yaşlıların da güvenerek kredi kartını kullanmaya başladığı bu noktada kendilerini tercih edecek satış stratejisi geliştirmesi gerekiyor.

İnternetle birlikte önce alışkanlıklarımızın değişip dönüştüğüne şahit olduk. Bu değişimden nasibini tabiî ki interneti en çok kullanan kesim, gençler aldı. Ama zamanla interneti hayatımızın her anında kullanmaya başlamamız  “genç” olarak bizden etkilenenleri kısık sesle de olsa kendine çağırdı. Bugün AARP’nin araştırmasında da görüldüğü üzere yaş bakımından “genç” olarak tanımlanmayan kullanıcılar da online pazarda artık göz ardı edilmeyecek kadar fazla. Türkiye’de bile bir bakıyoruz kapıda kargo görevlisi geçen yıl bilgisayar kullanmayı öğrettiğimiz dedemizin ismini söylüyor elindeki kargo poşetiyle. Bu da “yaşlı” kullanıcıların sadece Kanada’da değil dünyanın her bölgesinde internetten alışverişe dahil olduklarının kanıtı gibi.

http://eticaretmag.com/artik-yaslilar-da-sepete-ekliyor/

Yazar: İbrahim AKCAVLI

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir