Yürürken Mesaj Yazmak Kolaylaşıyor

Yoğun iş temposu veya günlük koşuşturma içinde yolda yürürken ve araba kullanırken gelen e-postalara cevap vermek, aklınıza gelen önemli bir notu kaydetmek için akıllı telefonları kullanmak gerekebiliyor. Üstüne bir de sosyal ağlara olan bağımlılık gelince gözünüz telefonun ekranına kilitlenmiş bir haldeyken yolda yürümeye çalışmak birçok kazaya davetiye çıkarıyor.

Washington’ın Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre her üç yayadan biri (%29.8) yürüyüşü sırasında müzik dinlemek, mesaj yazmak ve telefonla konuşmak gibi dikkat dağıtıcı eylemleri gerçekleştiriyor. Araştırmadan elde edilen bulgularda dikkat dağıtıcı eylemlerin yayaları, yaya geçidi ve kavşak gibi tehlikeli alanlarda daha yavaş yürümesine neden olduğu belirtilirken, yürürken telefonuyla ilgilenmeyen yayaların yolda 4 kat daha güvende olduğu ifade ediliyor.

Yaralanma riskinin önüne geçecek müdahale çalışmalarının başlatılması gerektiğini vurgulayan araştırmanın önerisine uygun uygulamalar aslında bir süredir mevcut. Eğer siz de yolda mesaj yazmadan, müzik dinlemeden veya sosyal ağlarda olan biteni kontrol etmeden duramayanlardansanız, bu gibi dikkat dağıtıcı ve tehlikeli eylemleri yaparken önünüzü görmenizi sağlayan uygulamaları derlediğimiz galeriye göz atmanızda fayda var.

Type n Walk

Yürürken mesaj yazabilmenizi sağlayan uygulamaların biri olan Type n Walk gerek kullanıcılar tarafından beğenilmesi gerekse özellikleri bakımından listenin başında yer almayı hak ediyor.

Kamera yardımıyla önünüzü görebilmenizi sağlayan uygulama, yürürken kendinizi tehlikeye atmadan direkt ekran üzerinden mesaj yazabilmenizi sağlıyor. Type n Walk ile uygulamadan çıkmadan SMS, e-posta ve tweet oluşturup gönderebiliyorsunuz. Sadece iOS versiyonu bulunan uygulamayı 1.79 TL karşılığında satın alabiliyorsunuz.

At Once – Type while walking!

Kamera görüntüsü üzerinden mesaj yazabilmenize imkan tanıyan bir diğer uygulama ise At Once – Type while walking!Özellikleriyle öne çıkan uygulama üzerinden tıpkı Type n Walk’da olduğu gibi SMS, e-posta ve tweet gönderebilmenize imkan sağlıyor.

At Once – Type while walking! ile bunlara ek olarak Facebook ve LinkedIn entegrasyonları da bulunuyor. Ayrıca sosyal ağlarda paylaşım yapmanızı kolaylaştıran link kısaltma özelliği de bulunan uygulama, telefon salladığınızda mesajınızı tamamen silebiliyor. Bunun yanı sıra At Once – Type while walking! ücretsiz olmasıyla da öne çıkıyor.

Walkie

Fingercoding yapımı Walkie – The “on the go” Messenger da kamera görüntüsü vasıtasıyla mesaj yazmayı kolaylaştıran uygulamalardan. Kameradan gelen arka ışığa göre metin rengini değiştirebildiğiniz Walkie’den uygulama içinden SMS, e-posta ve tweet göndermek oldukça kolay.

Son güncellemesiyle birlikte iOS 6 ve iPhone 5 desteğine de kavuşan Walkie’yi ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

WalkNText

Özellikleriyle Type n Walk ve Flashlight uygulamalarını bir araya getiren WalkNText, hem iOS hem de Android versiyonu bulunduğu için tercih etmek mümkün. Kamera üzerinde transparan bir klavye sunabilen uygulama, diğer yandan karanlıkta yürürken önünüzü de aydınlatabiliyor.

Facebook ve Twitter entegrasyonuna da sahip WalkNText 0.99 dolardan satılıyor ve iPod Touch ile iPad’de de kullanılabiliyor.

Transparent Screen

Kamera yardımını daha farklı bir boyuta taşıyan Transparent Screen, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzdaki menü ve uygulamaların yarı saydam görünmesini sağlıyor. Dolayısıyla sadece SMS, e-posta ve sosyal medya entegrasyonuna değil, bütün telefon kullanımını için destek almış oluyorsunuz.

Transparent Screen sayesinde Google Maps’ten Whatsapp Messenger’a kadar telefonunuzda bulunan bütün uygulamaları önünüzü görerek çalıştırıp kullanabilirsiniz.

Yürürken Mesaj Yazmayı Kolaylaştıran En İyi 5 Uygulama

Yazar: İbrahim AKCAVLI

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir