Microsoft Korsan Avında

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/promo_microsoft_korsan1325514208.jpg
Lisanssız Windows kurulumları barındıran bilgisayar satıcılarının peşine düşen Microsoft, soluğu korsanın ana vatanı Çin’de aldı. Gelişmeler haberimizde.

Microsoft, kendi işletim sisteminin lisanssız kopyalarını müşterilere sunan bilgisayar satıcılarına adeta savaş açtı. Korsan yazılım denince ilk akla gelen ülkelerden biri olan Çin de bu savaştan nasibini aldı. Microsoft, Çin’de yer alan 16 PC satıcısının müşterilerine korsan Windows kurulu bilgisayarlar sattığını açıkladı.

WSJ haberine göre Microsoft Başkan Vekili Nick Psyhogeos, Çin’de gerçekleştirdiği bir basın toplantısında bahsi geçen satıcıların isimlerini vermezken, eğer özel görüşmeler sonuç vermezse, bu satıcıların korsan Windows kurulu PC satışını engellemek için yasal yollara başvuracaklarını ifade etti.

Geçtiğimiz yılın başlarında da ABD Başkanı Barack Obama ve Çin Başkanı Hu Jintao ile bir araya gelen Microsoft CEO’su Steve Ballmer, Çin’de devasa boyutlara ulaşan Windows korsan kullanımını masaya yatırmışlardı. Ballmer’ın o zamanki açıklamasına göre, Çin’de her 10 Windows kurulumundan yalnızca 1 tanesi lisanslı. Psyhogeos’un bugünkü açıklamasında ise, korsan kurulumlu Wİndows bilgisayarlarınyüzde 91 oranında kötü niyetli yazılım taşıdığı belirtiliyor.

http://shiftdelete.net/microsoft-korsan-avinda-41709.html

Yazar: İbrahim AKCAVLI

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir