Leonardo da Vinci ve Otodidakt

Leonardo di ser Piero da Vinci

Leonardo di ser Piero da Vinci (15 Nisan 1452 – 2 Mayıs 1519) Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen. Sadece Rönesans döneminde değil tüm zamanların önemli bir düşünürü olmanın yanında önemli bir mimari, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, botanisti, ressamı, benzersiz bir gözlem kabiliyeti, inanılmaz bir yaratıcılığı ve yazarıdır. Hepimizin bildiği gibi, Mona Lisa (1503-1507) ve Son Akşam Yemeği (1495-1497) en tanınmış yapıtları ile Rönesans sanatını doruğa ulaştırmıştır.

Piero da Vinci ve Caterina’nın evlilik dışı olarak Vinci kasabasında dünyaya gelmiştir. Leonardo Da Vinci,ilk öğrenim yıllarında aritmetik ve geometride öğretmenlerini sorduğu sorularla şaşırtacak kadar çabuk ilerledi.Keskin zekası ve yetenekleriyle küçük yaşlarda bile dikkat çekiyordu. Evlilik dışı çoçukların üniversiteye gitmesi yasak olduğundan üniversite öğrenimi görme şansı yoktu.

Floransa’yı 1482’de terkederek Milano Dükü Sforza’nın hizmetine girdi. Dükün hizmetine girebilmek için köprüler, silahlar, gemiler, bronz, mermer ve kilden heykeller yapabileceğini anlattığı ancak göndermediği mektubu bütün zamanların en olağanüstü iş başvurusu olarak kabul edilmiştir.Da Vinci sürekli olarak kimsenin düşünmediği sorulara gözlem yeteneği sayesinde doğada arıyordu.Küçük yaştan itibaren Leonardo güzel çizimlerinin olması ve otodidakt(kendi kendine öğrenebilme) yeteneği ile dönemin ünlü ressam ve heykeltıraşı Andrea del Verrocchio bu durumu fark eder Leonardo’u çırak olarak yanına aldı. Atölye de sadece resim yapmaktan ziyade, lir çalmayı da öğrendi.

Leonardo, 1499’da şehir Fransızlar tarafından alınıncaya kadar 17 yıl boyunca Milano Dükü için çalıştı. Dük için sadece resim ve heykeller yapmak, festivaller organize etmekle uğraşmadı, aynı zamanda bina, makine ve silah tasarımları yaptı. 1485 – 1490 yıllarında doğa, mekanik, geometri, uçan makinelerin yanı sıra, kilise, kale ve kanal yapımı gibi mimari yapılar ile ilgilendi, anatomi çalışmaları yaptı, öğrenciler yetiştirdi. İlgi alanı o kadar genişti ki, başladığı çoğu işi bitiremiyordu. 1490 – 1495 yıllarında otodidakt yeteneği çalışmalarını ve çizimlerini deftere kaydetme alışkanlığı geliştirdi. Bu çizimler ve defter sayfaları, müzeler ve kişisel koleksiyonlarda toplanmıştır. Bu koleksiyonculardan birisi de Leonardo’nun hidrolik alanındaki çalışmalarının el yazmalarını toplayan Bill Gates’dir. İngiliz Kraliyet Ailesi tarafından da koruma altına alınmış olarak sergileniyor.

Leonardo da Vinci Haliç ve Boğaz üzeinde köprü yapmayı II. Beyazıt’a 1502 de gönderdiği İtalyanca bir mektup ile önermiştir.

1513-1516 arasında Roma’da yaşadı ve Papa için geliştirilen çeşitli projelerde yer aldı. Leonardo din kitapları ve eski arşivlerden yararlanıyor, deneysel olarak elde edilecek olan bilgilerin hatalı olacağına dair bir anlayış hâkimdi. Otodidakt yeteneği sayesisinde kendi geliştirdiği cerrahi yöntemler ile kadavraları keserek insan vücudunun anatomik ve fizyoloji alanında çalışmaya devam etti ancak Papa, kadavralar üzerinde çalışmasını yasakladı.

1516’da koruyucusu Giuliano de’ Medici’nin ölümü üzerine Kral 1. Francis’ten Fransa’nın baş ressam, mühendis ve mimarı olmak üzere davet aldı.

 

1500 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nun ele geçirmek üzere olduğu Venedik’i savunmak için bir çok icat üzerinde çalıştığı ve bunlarda bir tanesi de dalgıç kıyafeti, fakat akibeti bilinmiyor. Dalgıç kıyafeti domuz derisinden dikilen ve cam lensleri olan bir başlığı içeren tasarım da dalgıcın su altında nefes alabilmesi için bir hortum da bulunuyormuş.
Leonardo 2 Mayıs 1519’da Amboise’daki evinde 67 yaşında öldü.

 

Sigmund Freud, Gesammelte Werke, 1909–1913
Saslow, Ganymede in the Renaissance: Homosexuality in Art and Society, 1986, sf.197
Orneo Sitesi
Michael Rocke, Forbidden Friendships
Crompton, sf.269
E quante volte! Considera che egli era uno bellissimo giovane, e massime ne’ 15 anni. Giovanni Paolo Lomazzo, “Il Libro dei Sogni;” (1563) in Scritti sulle arti; Centro DI, Firenze, 1974; cilt 2, dialog 5
ivu.org sitesi
http://mmf2.ogu.edu.tr/atopcu/index_dosyalar/BogaziciKoprusu.html
http://tr.wikipedia.org/wiki/Leonardo_da_Vinci

Yazar: İbrahim AKCAVLI

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir