Kullanıcıların Markalara Verdikleri E-posta Bilgilerinin Ne Kadarı Doğru?

Online alışverişin en bilinir pazarlama yöntemlerinden olan e-posta pazarlama için toplanan kullanıcı verilerinin ne kadarının doğru olduğuyla ilgili bir araştırma yapan Emailvision Holdings Ltd‘nin bulduğu sonuçlara göre tüketicilerin pazarlamacılarla paylaştıkları bilgilerin birçoğu doğru değil.

İngiltere’deki kullanıcıların %28′i daha iyi hedeflenmiş teklifler alabilmek için gerçek isimlerini markalarla paylaştıklarını söylüyor. Tüketicilerin %37′si yaşlarını doğru bir şekilde paylaşırken, gerçek cinsiyetini paylaşanların oranı ise%38′lerde. Kullanıcıların, bilgilerini paylaşmaktan çekinmeleri ya da temkinli davranmaları, bu bilgilerin şirketlerin pazarlama stratejileri için ne kadar önemli olduğunun hala farkında olmadıklarının bir göstergesi olarak raporda ortaya çıkıyor.

Kullanıcılar bilgi paylaşma konusunda çekinmelerinin sebebinin ise şirketlerin önceki e-postalarında kullanıcılar hakkında yanlış bilgiler kullanmalarından kaynaklandığı da raporda verilen bilgiler arasında. Kullanıcıların %50′si gelen e-postalarda isimlerinin, %40′ı da cinsiyetinin yanlış yazılmasından dolayı bilgilerini doğru bir şekilde paylaşmadıklarını söylüyor.

2 – 5 Kasım 2012 tarihleri arasında 2001 İngilizin katıldığı online ankette tüketicilerin %75′i çok fazla e-posta aldıkları zaman markalara karşı olumsuz düşünmeye başladıklarını belirtirken, %71′i de isteklerinin dışında gelen e-postalardan hoşnut olmadıklarını söylüyor. Yalnız raporda çok e-postayla kastedilen rakama dair bir bilgi bulunmuyor.

Bu noktada ortaya yine spam konusu çıkıyor. Pazarlama yapıp, müşteriye ulaşacağım derken şirketler tüketicinin kara listesine girebiliyor. Bu yüzden de tüketicilerde spam yapan markalara karşı bir önyargısı oluşması oldukça normal karşılanabilir bir durum. Markaların e-posta pazarlama yaparken dikkat etmeleri gereken noktaları kaçırdıkları zaman kullanıcılardan alacakları verilerin değerini de kaybetmiş oluyorlar ve e-posta pazarlamada hedefleme sıkıntısı yaşayabiliyorlar.

Kullanıcıların Markalara Verdikleri E-posta Bilgilerinin Ne Kadarı Doğru?

Yazar: İbrahim AKCAVLI

administrator

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir